Bresser Condor UR 8x56 kétszemes távcső
Nagyítás: 8x. Objektívlencse átmérője (rekesznyílás): 56 mm
| Termékazonosító | 74338 |
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922055763 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 23x22x8 cm |
| Szállítási súly | 1.555 kg |
The Condor 8x56 binoculars combine elegance with utility. Thanks to the great interaction of the UR coating and the large lens diameter, this glass also gives you a bright and clear image at dusk. This binoculars are waterproof, nitrogen-filled, handy and high quality processed. They are always ready to use as the lenses, thanks to nitrogen filling, will not fog. With the rotatable and lockable eyecups, the distance between the eyes can be adjusted for observation with and without glasses; a dioptric correction is standard. All Condor models feature BaK-4 prisms with the special UR coating that brings even more light to your eye. All lenses are fully multilayer coated. In addition, the eyepieces and focus wheel are made of sturdy metal.
Key features:
- Binoculars perfect for observations in twilight
- Prism and lens materials made of BK-4 glass material
- Centre-wheel focusing
- Tripod adapter thread
- Robust, rubber armoured binocular body
The kit includes:
- Binocular
- Carrying strap
- Cloth
- Bag
| Termékazonosító | 74338 |
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922055763 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 23x22x8 cm |
| Szállítási súly | 1.555 kg |
| Prizmatípus | tetőélprizmás |
| Nagyítás foka, x | 8 |
| Objektívlencse átmérője (rekesznyílás), mm | 56 |
| Optikai elemek anyaga | BaK-4 |
| Lencse bevonata | teljesen és több rétegben bevonatolt, ultimate Reflection bevonat, zöld |
| Kilépő pupilla átmérője, mm | 7 |
| Szemtávolság, mm | 17.56 |
| Szürkületi érték | 21.2 |
| Relatív fényesség | 49 |
| Látómező, ° | 6.11 |
| Látómező, m/1000 m | 107 |
| Közelfókusz, m | 2 |
| Szemlencse dioptriabeállítás | ✓ |
| Pupillatávolság (PD), mm | 60 — 76 |
| Fókuszálás | központi |
| Szemkagylók | tekerhető |
| Váz | fém, műanyag |
| Váz töltőanyaga | nitrogén |
| A nedvesség/víz elleni védelem mértéke | IPx7 vízálló (max. 1 m mélységű vízbemerülés elleni védelem) |
| Állvánnyal is használható | szabványos 1/4"-es menet; adapterrel rögzíthető (adapter nélkül) |
| Méret | klasszikus |
| Használat | katonai/terepre való, vadászat és halászat, csillagászati |
| Kiegészítő | gumírozott tok |
| Tok/doboz/táska a készletben | tok |
| Szemüveggel használható | ✓ |
és letöltések